نگاهی به سامانه های فروشگاهی
چاپ مطلب

تجارت، یکی از مفاهیم اصلی اقتصادی است که شامل خریدوفروش کالا و خدمات با پرداخت هزینه آن از خریدار به فروشنده یا مبادله‌ کالا یا خدمات بین طرفین معامله است. معامله در یک اقتصاد می‌تواند بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نیز صورت بگیرد. خریدوفروش در دهه‌های اخیر با استفاده از فناوریهای جدید اطلاعاتی و ارتباطی پیش رفته است. با استفاده از این فناوری‌ها، دریافت، نگهداری، پردازش و انتقال اطلاعات فروش با دقت، سهولت و سرعت بیشتری نسبت به گذشته انجام می‌شود.
ازاین‌ رو، سامانه های فروشگاهی بخش زیرساختی و فنی نظام یکپارچه و فراگیر پایانه‏ های فروشگاهی و سامانه مودیان است که شامل پایانه‏ های فروش (سخت‌افزار و نرم‌افزار) مستقر در فروشگاه‌ ها و سایر بنگاه‌ های اقتصادی و همچنین بسترهای مخابراتی و ارتباطی (مانند تلفن، موبایل و اینترنت و…) و مراکز داده است. در این شبکه، پایانه های فروش با رعایت استانداردهای امنیتی و اطلاعاتی از طریق خطوط ارتباطی به مراکز داده اپراتورهای مالیاتی و نهاد توسعه متصل می‌شوند.
سامانه فروشگاهی یک نظام جامع جمع‌ آوری و پردازش اطلاعات در سطح ملی می‌ باشد، به نحوی‌ که مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین شالوده این نظام، داده‌ ها و اطلاعات جمع‌ آوری شده است که از مدیریت جریان اطلاعات مالیاتی و مودیان شروع شده و با مدیریت اطلاعات اقتصادی، تجاری و مالی مشمولین به تکامل می‌رسد.این نظام شامل تجهیزات (اعم از نرم افزار یا سخت افزار یا میان‌ افزارهای مربوطه و شبکه) با قابلیت لازم برای ثبت اطلاعات فروش کالا و خدمات واحد کسب‌ و‌ کار بوده و هم‌ زمان امکان اتصال به پایگاه اطلاعات مودیان در سازمان امور مالیاتی کشور را حسب مورد به صورت برخط یا غیر برخط دارد.
در قانون، سامانههای فروشگاهی عبارتست از رایانه، دستگاه کارتخوان بانکی، درگاه پرداخت الکترونیکی یا هر وسیله دیگری که امکان اتصال به شبکه‌های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور و سامانه مودیان را داشته و از قابلیت صدور صورتحساب الکترونیکی برخوردار باشد.
انتظار می‌رود با اجرای قانون «پایانه‌ های فروشگاهی و سامانه مودیان» گام بسیار موثری در مسیر نیل به یک نظام مالیاتی هوشمند، کارآمد و شفاف برداشته شود. بر این اساس سامانه‌های فروشگاهی یکی از مهم‌ترین راهکارهایی است که می‌تواند سبب شفافیت و باعث تسهیل نظارت بر فعالیت‌ های اقتصادی اشخاص و نهادها می‌شود.
از سوی دیگر پایانه‌ های فروشگاهی باعث سالم‌سازی محیط اداری خواهد شد; زیرا نظام‌ مند و سیستمی شدن روند انجام امور و کاهش بوروکراسی و تشریفات زائد اداری، زمینه‌ساز شفافیت بین مودیان و کارکنان نظام مالیاتی می‌ شود و این شفافیت، امکان هرگونه رابطه خارج از چارچوب اداری و قانونی را کاهش می‌دهد.
پیاده‌ سازی پایانه‌ های فروشگاهی، سلامت اقتصادی و اجتماعی در جامعه و اعتماد متقابل بین مردم و نظام مالیاتی را افزایش خواهد داد; زیرا موجب افزایش اعتماد عمومی به فرآیندهای اداری خواهد شد و از طرفی اعتماد نظام مالیاتی را به فعالیت‌های اقتصادی مودیان نیز افزایش خواهد داد و درنتیجه منجر به کاهش فرار مالیاتی خواهد شد. به‌ بیان‌ دیگر شفافیت اطلاعات اقتصادی در سطح جامعه، فضای تفاهم، اعتماد و همکاری را میان مودیان و دولت به وجود می‌آورد.
بطور کلی می توان گفت شرط لازم برای سالم بودن یک نظام اقتصادی، وجود شفافیت در ابعاد مختلف به‌ویژه شفافیت در عملیات مالشی یک کشور است. ارائه اطلاعات قابل‌ اعتماد درباره فعالیت‌های اقتصادی اولین قدم در این زمینه است. از این‌ رو سازمان امور مالیاتی کشور، با پیاده‌ سازی پایانه‌ های فروشگاهی در نظام مالیاتی یک بستر منظم و سیستماتیک را برای رعایت عدالت و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور راه‌ اندازی کرده است.


تاریخ یادداشت: 1400/04/15
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی