تقویت مناسبات و همکاری های مالیاتی بین ایران و ارمنستان
چاپ مطلب

تقویت مناسبات و همکاری های مالیاتی بین ایران و ارمنستان در دیدار رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور و رئیس کمیته درآمدهای دولتی جمهوری ارمنستان، طرفین بر تقویت مناسبات و همکاری های مشترک، تبادل اطلاعات به منظور مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی و همچنین انتقال تجربیات و اعزام کارشناس بین دو کشور تاکید کردند.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، رئیس کمیته درآمدهای دولتی جمهوری ارمنستان در معیت سفیر ارمنستان در ایران و هیات همراه، روز دوشنبه سوم خردادماه با رئیس کل سازمان امور مالیاتی و معاونین وی دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به همکاری های گسترده و دیرینه بین دو کشور، به ویژه در حوزه مالیاتی خاطرنشان کرد: امضای تفاهم نامه همکاری بین دو کشور و همچنین انعقاد موافقت نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین ایران و ارمنستان، نشان دهنده عمق و ماهیت این همکاری هاست.
دکتر امید علی پارسا، عنوان داشت: نظام مالیاتی ایران در طی سال های اخیر گام های موثری در جهت پیاده سازی مالیات الکترونیک در کشور برداشته و هم اکنون، تلاش ها برای اجرای نظام مالیات هوشمند از طریق دستیابی به تمامی دیتاها و اطلاعات اشخاص در نزد دستگاه های مختلف ادامه دارد.
وی همچنین به آغاز عملیات طراحی و پیاده سازی بستر لازم برای اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در کشور اشاره کرد و گفت: اجرای این قانون، یکی از اقداماتی است که به مدرن سازی و تحقق نظام مالیاتی هوشمند در کشور کمک قابل توجهی می نماید.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه تمامی فرایندهای مالیاتی در ایران به صورت الکترونیکی درآمده، گفت: با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی، عملا تمامی اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده و همچنین محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص در اختیار نظام مالیاتی ایران قرار می گیرد و تمامی صورتحساب های مربوط به ارایه خدمات و فروش کالا در بستری امن و رمزنگاری شده در سامانه مودیان سازمان ثبت و نگهداری خواهد شد.
وی با اشاره به حجم بالای معافیت مالیاتی در ایران گفت: حدود 40 درصد اقتصاد ایران از پرداخت مالیات معاف است و در حال حاضر، در تلاش هستیم هم این معافیت ها را ساماندهی و هدفمند کنیم و هم اینکه با اجرای نظام مالیاتی هوشمند، میزان فرار مالیاتی را در کشور به شدت کاهش دهیم.
رئیس کمیته درآمدهای دولتی جمهوری ارمنستان نیز در این دیدار، با بیان اینکه 95 درصد کل بودجه کشور ارمنستان از درآمدهای مالیاتی تامین می شود، گفت: همچنین مالیات بر ارزش افزوده حدود یک سوم درآمدهای مالیاتی این کشور را تشکیل می دهد.
ادوارد هووانسیان خاطرنشان کرد: سقف معافیت مالیاتی در کشور ارمنستان حدود 230 هزار دلار در سال است و نرخ مالیات ها نیز 20 درصد می باشد.
وی با بیان اینکه به منظور مبارزه با فرار مالیاتی و تایید اصالت اسناد مبادلات کالا توسط فعالان اقتصادی دو کشور لازم است تمهیداتی فراهم شود تا بتوان اصالت این اسناد را تایید کرد، گفت: بر همین اساس بین کشور ارمنستان و برخی از کشورهای دیگر، نظام صورتحساب مشترک ایجاد شده; به طوریکه اطلاعات مربوط به یک فعال اقتصادی در کشورش، توسط کشور طرف مقابل نیز قابل رصد و مشاهده خواهد بود و علاقمندیم با ایران نیز در زمینه تبادل اطلاعات الکترونیکی تجربه مشترکی داشته باشیم.
هووانسیان همچنین از پیاده سازی نظام پایانه های فروشگاهی در این کشور خبر داد و گفت: نظام پایانه های فروشگاهی از سال 2012 در ارمنستان کلید خورده و از سال 2017 نیز در این کشور به اجرا درآمده و هم اکنون تمامی شرکت ها و مودیان از طریق این پایانه های فروشگاهی، صورتحساب صادر می کنند.
وی تاکید کرد: با اجرای نظام مالیاتی هوشمند در کشور ارمنستان، هم اکنون اقتصاد پنهان در این کشور به حداقل رسیده و همکاری های مشترک با دیگر کشورها می تواند به کمتر کردن آن نیز کمک کند.
وی در خاتمه سخنان خود، از اعلام آمادگی این کشور برای تبادل اطلاعات مالیاتی و نیز انتقال دانش و تجربیات مربوط به اجرای نظام پایانه های فروشگاهی در این کشور خبر داد و گفت: اعزام هیات کارشناسی از ایران به ارمنستان برای کسب تجربه و دانش مالیاتی می تواند به اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در این کشور کمک شایان توجهی نماید.

تاریخ خبر: 1400/03/04
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی