سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی: مشارکت کمتر از 7 درصد مشاغل و کسبه مشمول ثبت و راه اندازی پایانه فروشگاهی و دستگاه کارتخوان
چاپ مطلب

16 تیرماه
آقای سیدحسن عسکری سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی به مناسبت فرارسیدن 16 تیرماه روز مالیات و آغاز هفته فرهنگ سازی مالیاتی در گفتگو با خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی گفت:
16 تیرماه روز مالیات و آغاز هفته فرهنگ سازی مالیاتی نامگذاری شده است و امیدواریم بتوانیم با پیاده سازی مناسب اهداف اقتصادی مقاومتی در جامعه، اقتصادی پویا و خودکفا برای نسلهای کنونی و آینده ایران اسلامی به ارمغان بگذاریم.
ایشان درخصوص مالیات وصول شده در استان خراسان جنوبی گفت: اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی در سال گذشته حدود 3150 میلیارد ریال مالیات وصول نموده است که از این مبلغ 1620 میلیارد ریال از محل مالیات مستقیم و مبلغ 1530 میلیارد ریال از محل مالیات غیرمستقیم و ارزش افزوده بوده است. همچنین در سه ماهه نخست سال جاری حدود 798 میلیارد ریال در استان خراسان جنوبی مالیات وصول شده است که از این مبلغ 453 میلیارد ریال از محل مالیات مستقیم و مبلغ 345 میلیارد ریال از محل مالیات غیرمستقیم و ارزش افزوده وصول شده است. نظام مالیاتی کشور با تکیه بر توان متخصصان داخلی و همچنین مشارکت فعالان محترم اقتصادی و همراهی و همدلی سایر دستگاه های اجرایی اقدام به توسعه خدمات الکترونیک در تمامی بخشها نموده است تا ضمن شفاف سازی و سالم سازی فضای مبادلات اقتصادی و وصول مالیات حقه و عادلانه، بخش مهمی را از هزینه عمومی کشور جهت اجرای پروژه های عمرانی و زیربنائی، خدمات بهداشت و درمان و ... تأمین نماید. اداره کل امور مالیاتی استان از محل مشارکت فعالان محترم اقتصادی در سه ماهه نخست امسال بیش از 126 میلیارد ریال مستقیما به حساب شهرداری ها، دهیاری ها، مناطق فاقد دهیاری و مناطق عشایری استان واریز نموده است که از این مبلغ 88 میلیارد ریال به حساب شهرداری های استان و مبلغ 38 میلیارد ریال به حساب دهیاری ها، مناطق فاقد دهیاری و مناطق عشایری استان واریز شده است.
آقای عسکری درخصوص شرایط ویژه و تسهیلات پیش بینی شده برای مودیان محترم مالیاتی با توجه به شیوع بیماری کرونا گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا و ضرورت اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و همچنین لزوم حمایت از فعالان اقتصادی در این شرایط خاص، برابر هماهنگی های صورت گرفته، موعدهای مقرر تسلیم اظهارنامه های مالیات مستقیم عملکرد سال 1398 کلیه اشخاص حقیقی شامل صاحبان مشاغل و کسبه محترم تا 31 مردادماه و کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری تا 31 شهریورماه سال جاری تمدید شده است. شایان ذکر است با توجه به شرایط خاص ذکر شده، در سه ماهه نخست سال جاری، مالیات وصول شده از بخش مشاغل نسبت به سال گذشته بیش از 60 درصد کاهش داشته است. همچنین با توجه به دستورالعملهای ابلاغی، بدلیل شیوع بیماری منحوس کرونا و همچنین حمایت از فعالیتهای اقتصادی، فرصت استفاده از بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش تمدید شده است و مودیان مالیاتی متقاضی استفاده حداکثری از این تسهیلات و فرصت مناسب ایجاد شده، بایستی در اسرع وقت به ادارات امور مالیاتی مربوطه مراجعه نمایند.
آقای عسکری درخصوص پیاده سازی پروتکلها و دستورالعملهای بهداشتی و ایمنی پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا از سوی سازمان امور مالیاتی کشور و اداره کل امور مالیاتی استان گفت: ضمن سالم سازی فضای اداری در کلیه ادارات و واحدهای تابعه اداره کل، به منظور کاهش ترددهای غیرضروری، تسهیل پیگیری امور مالیاتی، توسعه خدمات الکترونیک و تکریم ارباب رجوع، طرح ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی به اجرا درآمده است و مودیان محترم مالیاتی می توانند با مراجعه به سامانه register.tax.gov.ir درخواست استفاده از خدمات ابلاغ الکترونیک خود را ثبت و تأیید نمایند. پس از فعال شدن این خدمات، تمامی اوراق مالیاتی به صورت خودکار در سامانه مالیاتی هر مودی بارگذاری شده و پیامک آن به شماره همراه ثبت شده در سامانه جهت مشاهده و دسترسی به این اوراق ارسال خواهد شد. همچنین مودیان محترم مالیاتی درصورت داشتن هرگونه سئوال و یا ابهام می توانند با مرکز ارتباط مردمی و پاسخگویی تلفنی 1526 تماس حاصل نمایند.
ایشان یادآور شد: حدود 49 درصد سهم منابع و پایه های مالیاتی در استان خراسان جنوبی در سال گذشته مربوط به درآمدهای عوارض و مالیات بر ارزش افزوده، 24 درصد مالیات حقوق کارکنان بخش دولتی و غیردولتی، 12 درصد مالیات اشخاص حقوقی غیردولتی و مابقی مربوط به مالیات مستقلات و سایر منابع بوده است. لذا ما انتظار داریم همانند سالهای گذشته فعالان محترم اقتصادی با انجام تکالیف قانونی خود در موعد مقرر، ما را در شفاف سازی فضای اقتصادی کشور و همچنین وصول مالیات عادلانه و حقه یاری رسانند. از همه این موارد مهم تر، انتظار داریم مشاغل و کسبه مشمول هرچه سریعتر نسبت به نصب و تعریف دستگاه کارتخوان و سامانه فروشگاهی خود اقدام نمایند. در حال حاضر کمتر از 7 درصد مشاغل و کسبه مشمول نسبت به ثبت و راه اندازی پایانه فروشگاهی و دستگاه کارتخوان خود اقدام نموده اند، در حالی که از ابتدای سال جاری گروه های تعیین شده بایستی از این سامانه ها استفاده نمایند. شایان ذکر است بیشترین آمار مشارکت در سامانه های فروشگاهی و کارتخوان ثبت شده و تأیید شده مربوط به فعالین حوزه درمان با 47 درصد، دفاتر خدمات پیشخوان دولت 37 درصد، دفاتر خدمات الکترونیک قضایی 36 درصد، دفاتر پلیس 10+ حدود 21 درصد و دفاتر اسناد رسمی 10 درصد بوده است و مشارکت بقیه گروهای شغلی کمتر از 5 درصد بوده است.
آقای عسکری در پایان ضمن تقدیر و تشکر از مردم شریف استان، مسئولین، اصحاب رسانه و خبرنگاران عزیز که به هر نحو اداره کل امور مالیاتی استان را در اطلاع رسانی لازم و فرهنگ سازی مالیاتی یاری می رسانند گفت: هدف ما خصوصا در استانهای کمتر برخوردار مانند خراسان جنوبی ایجاد فضای سالم و شفاف اقتصادی به نفع کلیه فعالیتهای اقتصادی است و هدف سازمان امور مالیاتی کشور پیاده سازی چارچوبها و ساختارهای مناسب جهت هدایت این فعالیتها به این سمت با استفاده از نظام کاملا الکترونیک و هوشمند است و انشاءا... مردم شریف ما به زودی اثرات این اطمینان خود به نظام مالیاتی را چه در تأمین هزینه های عمومی کشور و چه حفظ منابع کشور برای نسلهای آتی خواهند دید.

تاریخ خبر: 1399/04/17
کلمات کلیدی: شهرداری ها و دهیاری ها دستگاه کارتخوان و سامانه فروشگاهی گرامیداشت 16 تیرماه 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی