مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی: تاکنون کمتر از 10 درصد اشخاص حقیقی مشمول، اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 1397 خود را ارائه نموده اند.
چاپ مطلب

عکس
آقای نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان خراسان جنوبی ضمن تبریک عید سعید فطر و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم شریف استان در ماه مبارک رمضان گفت: در حال حاضر حدود 27000 مودی اشخاص حقیقی در استان داریم و با توجه به آمارهای واصله از سامانه های سازمان امور مالیاتی کشور، تاکنون کمتر از 10 درصد اشخاص حقیقی مشمول استان، اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 1397 خود را ارائه نموده اند. لذا با عنایت به اینکه به موجب قانون شرط برخورداری از هرگونه معافیت و یا نرخ صفر مالیاتی ارائه اظهارنامه، دفاتر، اسناد و مدارک لازم در مهلت مقرر قانونی است، از کلیه مودیان مالیاتی مذکور خواهشمندیم جهت برخورداری از مشوقهای مالیاتی و عدم تعلق جرایم قانونی، نسبت به ارسال اظهارنامه صرفا الکترونیکی خود از طریق سامانه www.tax.gov.ir اقدام نموده و انجام این کار را به روزهای پایانی خردادماه موکول ننمایند تا در صورت هرگونه مشکل در فرایند ارسال اظهارنامه و یا کد اقتصادی، زمان کافی جهت رفع آن داشته باشند.
ایشان ادامه داد: سازمان امور مالیاتی کشور با همکاری اتحادیه ها و اصناف و در راستای همکاری، مشارکت و تکریم مودیان محترم مالیاتی و همچنین تسهیل در وصول مالیات، اقدام به تعیین و اعلام مالیات مقطوع عملکرد سال 97 برخی صاحبان مشاغل نموده است. لذا با توجه به اختیارات حاصل از تبصره ماده 100 اصلاحی مصوب 31 تیرماه 1394 قانون مالیات های مستقیم و با توجه به بند (هـ) تبصره 8 قانون بودجه سال 1398 کل کشور و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال 1397 شامل صاحبان مشاغل گروه سوم موضوع ماده 2 آیین نامه اجرایی موضوع ماده 95 قانون فوق که مجموع فروش کالا و خدمات آنها در سال 1397 حداکثر سی برابر معافیت موضوع ماده 2 قانون مالیات های مستقیم (مبلغ 828 میلیون تومان) باشد، در صورت تکمیل و ارسال فرم موضوع این دستورالعمل که در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور قرار داده شده، از نگهداری اسناد و مدارک و تسلیم اظهارنامه مالیاتی موضوع قانون مالیات های مستقیم معاف می باشند. براساس این دستورالعمل، مالیات صاحبان مشاغل بابت عملکرد سال 1397، بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال 1396 به صورت مقطوع و با میزان مالیات قطعی تا 25 میلیون ریال، بدون افزایش نسبت به عملکرد سال 1396 تعیین گردیده است.
آقای نباتی در ادامه گفت: بر این اساس موارد قانونی ذکر شده، برای مالیات عملکرد سال 1397 مودیان محترم مالیاتی با میزان مالیات قطعی بیش 25 میلیون ریال تا 50 میلیون ریال با 5 درصد افزایش، مودیان محترم مالیاتی با میزان مالیات قطعی بیش از 50 میلیون ریال تا 100 میلیون ریال با 9 درصد افزایش و مودیان محترم مالیاتی با میزان مالیات قطعی بالاتر از 100 میلیون ریال با 15 درصد افزایش نسبت به عملکرد سال 1396 تعیین شده است. اما بایستی توجه داشت که موارد ذکر شده مربوط به مودیان مالیاتی می باشد که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال 1397 از مبلغ 8,280 میلیون ریال بیشتر نباشد. همچنین صاحبان محترم مشاغل در صورتی که سال 1397 اولین سال فعالیت آنها می باشد و همچنین صاحبان مشاغل مشارکتی که در طی سال 1397 شرکای آنها تغییر نموده باشد (تغییر هر یک از شرکا)، مشمول مفاد این دستورالعمل نبوده و مکلف به انجام تکالیف قانونی مقرر ( ازجمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر) می باشند.
لذا با توجه به تمهیدات صورت گرفته جهت رفاه حال صاحبان محترم مشاغل و همچنین مدت محدود باقی مانده تا پایان خردادماه، از کلیه صاحبان محترم مشاغل خواهشمندیم در اسرع وقت با مراجعه به سامانه اعلام شده، تمایل به استفاده از شرایط دستورالعمل را اعلام و یا نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود اقدام نمایند تا بتوانند از تسهیلات و معافیتهای پیش بینی در قانون بهره مند گردند.

تاریخ خبر: 1398/03/20
کلمات کلیدی: شهرداری ها و دهیاری ها خردادماه اشخاص حقیقی (صاحبان محترم مشاغل و کسبه) و همچنین ص 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی