نحوه مصرف درآمدهای حاصل از پرداخت مالیات
چاپ مطلب

دانستن نحوه مصرف و هزینه کرد درآمدهای حاصل از وصول مالیات می تواند بهترین انگیزه برای پرداخت مالیات تکلیفی افراد محسوب شود. به عبارت دیگر، آگاهی از نحوه هزینه کرد اینگونه درآمدها، افزایش اعتماد مردم به دولت ها و همراهی بیشتر آنان در توسعه و آبادانی کشور را در پی داشته و در نهایت، مشارکت بیشتر مردم در امر سازندگی را به دنبال دارد. از این رو، مسئولان مالیاتی تلاش می‌کنند تا درباره این مساله که مالیات‌های اخذشده در چه بخش‌هایی هزینه می‌شود، شفاف‌سازی کاملی انجام دهند تا مردم با آگاهی و شناخت از وضعیت اقتصادی کشور و با تعهد بیشتر با دولت تعامل و همکاری نموده و به وظایف و تکالیف اقتصادی خود عمل نمایند.
در زمینه عمران و توسعه زیرساخت ها، درآمدهای مالیاتی صرف ارائه خدمات و انجام اقداماتی نظیر ساخت جاده‌ها و بازسازی آن‌ها، سدسازی، ساخت و توسعه نیروگاه‌ها و شبکه‌های آبی، توسعه زیرساخت‌ها و انجام پروژه‌های گوناگون عمرانی در مناطق محروم و توسعه‌نیافته می شود. بطور مثال 3 درصد از کل درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده در شهرها و روستاها به شهرداری‌ها و دهیاری‌های همان مناطق تعلق‌گرفته و صرف آبادانی و توسعه آن‌ها می‌شود و در حوزه‌هایی همچون بهبود کیفیت حمل‌ونقل عمومی، راه‌سازی، احداث پل و معابر، جاده‌سازی و ایجاد اماکن تفریحی ازجمله پارک‌ها و فضاهای سبز و حفظ و نگهداری آن‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دولت با بهره‏گیری از درآمدهای مالیاتی به ارائه خدمات وسیعی در حوزه سلامت، بهداشت و درمان ازجمله ساخت و بازسازی و تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و بسیاری پروژه‌های دیگر جهت تأمین رفاه و آسایش شهروندان مبادرت می‌ورزد. به‌طور مثال، از محل 9 درصد درآمد مالیات بر ارزش‌افزوده کالا و خدمات، یک درصد آن به حوزه سلامت و خدمات درمانی اختصاص دارد و این امر تحول در نظام سلامت را سرعت بیشتری بخشیده است که با کاهش بسیاری از هزینه‌های درمانی، یاری بخش بیماران و مددجویان شده است.
در بخش آموزش نیز، بخشی از درآمدهای مالیاتی تزریق‌شده به بودجه عمومی کشور به حوزه آموزش اختصاص می‌یابد و صرف توسعه و تجهیز مدارس، ایجاد مدارس در مناطق محروم، نوسازی سازه‌های فرسوده و ارتقا امکانات آموزشی می‌شود.
در حوزه تولید، سیاست‌هایی در راستای حمایت از سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در کشور اتخاذ گردیده است تا به مدد افزایش تولید، اشتغال نیز رونق گرفته و میزان بیکاری و فقر در جامعه کاهش یابد.
علاوه بر موارد مذکور، هزینه فعالیت بسیاری از دستگاه‌ها و ارگان‌های کشور که متولی تامین امنیت در کشور محسوب می‌شوند، از طریق بودجه عمومی کشور تامین می‌شود که درآمدهای حاصل از پرداخت مالیات بخش قابل توجهی از این بودجه را تشکیل می دهند. به‌طور مثال درزمینه فعالیت نیروهای مسلح کشور، تجهیز تاسیسات و زیربناهای امنیتی و تامین امنیت مرزها، نیازمند صرف بودجه عمومی است که درآمدهای مالیاتی تامین کننده آن محسوب می‌شود.
برقراری عدالت اجتماعی، دستیابی به رفاه و امنیتی پایدار و توسعه اقتصادی کشور در پیوند تنگاتنگ با همیاری و مشارکت مردم بویژه فعالان اقتصادی است، چرا که درآمدهای حاصل از مالیات‌های پرداختی در قالب ارائه خدمات اجتماعی و رفاهی در اشکال مختلف مجددا به مردم باز می گردد. به همین جهت، آگاهی اقشار مختلف جامعه از نحوه مصرف درآمدهای حاصل از مالیات می‌تواند عاملی جهت تشویق آنان به‌منظور ادای تکالیف مالیاتی خود باشد.


تاریخ یادداشت: 1396/12/07
کلمات کلیدی: پرداخت مالیات 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی