نماینده محترم ولی فقیه در خراسان جنوبی: مالیات یک مسئله معقول و مشهور است، انشاء ا... بتوانیم از ذخایر خدادادی به درستی استفاده و آنها را برای نسلهای بعد حفظ کنیم و جامعه را از طریق مالیات اداره کنیم و این ایده خوبی است.
چاپ مطلب

دیدار با نماینده ولی فقیه به مناسبت هفته فرهنگ سازی مالیاتی
به مناسبت 16 تیرماه روز مالیات و آغاز هفته فرهنگ سازی مالیاتی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی، سرپرست و تعدادی از کارکنان اداره کل امور مالیاتی استان با آیت ا... عبادی نماینده محترم ولی فقیه در استان خراسان جنوبی دیدار نمودند.
در این دیدار آقای پاک گهر سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی (ره) و شهدای انقلاب اسلامی، گفت: 16 تیرماه روز مالیات و فرارسیدن هفته فرهنگ سازی مالیاتی را به محضر مقام عظمای ولایت، مردم شریف استان، کلیه فعالان اقتصادی و همکاران و همسنگران جببه اقتصاد مقاومتی تبریک و تهنیت عرض نموده و امیدوارم کلیه مسئولان جهت خدمت هر چه بیشتر و بهتر به جامعه و پیشبرد اهداف و برنامه های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موفق و موید باشند.
آقای پاک گهر در خصوص موارد مصرف و هزینه کرد مالیات گفت: مالیات یکی از درآمدهای پایدار دولت و یک ابزار حکومتی است که از طریق دریافت قسمتی از درآمد و ثروت افراد ثروتمند اعمال می شود. مالیات به عنوان یک هزینه اجتماعی عامل توسعه اقتصادی، عدالت اجتماعی، توزیع مناسب ثروت، کاهش فاصله طبقاتی، به عنوان یک درآمد پاک رکن اساسی تکیه بر اقتصاد داخلی در حوزه اقتصاد مقاومتی می باشد. اخذ مالیات به دولت کمک می کند تا در خدمت­رسانی و ارائه خدمات اجتماعی اعم از انجام طرحهای عمرانی و خدمات بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، مسکن و حمل و نقل و ارتباطات و تأمین زیرساختها برای مردم اقدام نماید.
ایشان به بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) درخصوص اهمیت و نقش مالیات اشاره نموده و افزود: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) پرداخت مالیات را فریضه و فرار مالیاتی را جرم دانسته اند و بیان کرده اند "کسانی که از پرداخت مالیات خودداری می کنند در حقیقت کشور را وابسته می کنند به پول مفت نفت". همچنین جایگزینی درآمدهای مالیاتی به جای درآمدهای نفتی و تأمین منابع مالی پایدار دولت در سند چشم انداز بیست ساله، برنامه ششم توسعه اقتصادی و بسته اقتصاد مقاومتی مورد تأکید قرار گرفته بنحویکه یکی از هفت اولویت راهبردی اقتصاد مقاومتی کاهش درآمدهای نفتی و جایگزینی درآمدهای مالیاتی به جای درآمدهای نفتی بیان شده است.
در ادامه آقای پاک گهر به ارائه گزارش اقدامات و فعالیتهای ادارات امور مالیاتی استان خراسان جنوبی پرداخت و گفت: در سال 1395 مبلغ 2301 میلیارد ریال در استان خراسان جنوبی مالیات وصول شده است که از این میزان 1554 میلیارد ریال از محل مالیات مستقیم و 747 میلیارد ریال از محل مالیات بر ارزش افزوده بوده است. سهم درآمدهای مالیاتی استان خراسان جنوبی نسبت به کل کشور 0.23 درصد بوده است که از این حیث در بین 31 استان کشور در رتبه 30 ام قرار داریم و این در حالی است که بیش از 7 برابر درآمدهای مالیاتی اخذ شده، در غالب اعتبارات جاری و عمرانی به استان اختصاص یافته است.
ایشان ادامه داد: بررسی آمار مالیاتهای وصولی نشان می دهد که از سال 1384 به بعد، سهم مالیات وصولی حقوق و دستمزد در استان خراسان جنوبی بیشتر از مالیات وصولی در بخش مشاغل بوده به نحویکه در سال 1395 مالیات وصول شده بخش اصناف 5.8 درصد، مالیات حقوق بخش دولتی و غیر دولتی 27 درصد، مالیات اشخاص حقوقی و شرکتها 31 درصد و مالیات بخش ارزش افزوده 31 درصد ترکیب درآمدهای مالیاتهای وصول شده را تشکیل داده اند. شایان ذکر است بیش از 86 درصد واحد صنفی مالیات ابرازی عملکرد آنها صفر و کمتر بوده و از پرداخت مالیات معاف شده اند.
از نیمه دوم سال 1387 لغایت خردادماه 1396 بالغ بر مبلغ 1830 میلیارد ریال عوارض وصول شده در نظام مالیات بر ارزش افزوده مستقیما توسط اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی به حساب شهرداریها و دهیاریهای استان واریز گردیده که از این میزان 660 میلیارد ریال فقط به حساب شهرداری بیرجند واریز شده است و امروزه بخشی از خدمات و طرحهای عمرانی و اجرایی که در شهرها و روستاها به مردم شریف استان ارائه می شود، از محل مشارکت فعال مردم شریف استان در پرداخت مالیات است.
همچنین از سال 1393 یک درصد مالیات وصول شده در نظام مالیات بر ارزش افزوده به بخش بهداشت و درمان و سلامت اختصاص یافته است که به موجب قانون باید صرف ساخت، تجهیز بیمارستانها و مراکز درمانی و خدمات رسانی به مردم شهرهای زیر 20000 نفر جمعیت، مناطق روستایی و عشایری صورت گیرد.
معافیت مربوط به واحدهای تولیدی و معدنی مختص مناطق کمتر توسعه یافته حایز شرایط در شهرستانهای استان از تاریخ بهره برداری حداقل به مدت 10 سال و به میزان 100 درصد اعمال می گردد.
آقای پاک گهر گفت: کلیه امور وسائط نقلیه به دفاتر پیشخوان دولت و پست به منظور کاهش تصدی­گری و مشارکت بخش خصوصی در راستای تکریم ارباب رجوع واگذار شده اند. همچنین برابر هماهنگی های صورت گرفته و برنامه ریزی لازم، کلیه امکانات اداره کل به منظور تسهیل در فرایند تهیه و ارسال اظهارنامه های مالیاتی و پرداخت مالیات ابرازی بصورت کاملا الکترونیکی توسط فعالان محترم اقتصادی، برای عملکرد سال 1395در جهت تکریم ارباب رجوع و کاهش هزینه های مراجعه مستقیم مردم به ادارات دولتی بسیج و آماده ارائه خدمات به مردم شریف استان می باشند. ضمنا در همین راستا پروژه های پیاده سازی طرح جامع مالیاتی در ادارات امور مالیاتی استان از محل اعتبارات ملی با هزینه ای بالغ بر 90 میلیارد ریال اجرا و به بهره برداری رسیده و آماده ارائه خدمات به کلیه فعالان اقتصادی و مودیان محترم مالیاتی استان می باشند.
برابر برنامه های زمانی مشخص و مدون، اطلاع رسانی جامع و دقیق، مداوم و زمان بندی شده به کلیه مودیان مالیاتی استان از طریق ارسال پیامک، چاپ اطلاعیه ها و موارد لازم در روزنامه های محلی استان، پخش برنامه ها و تیزرهای صوتی و تصویری از صدا و سیمای استان، چاپ و توزیع تقویم تکالیف مالیاتی مودیان و ... به منظور آشنایی مودیان مالیاتی با تکالیف قانونی خود و برخورداری از تسهیلات و معافیتهای قانونی و جلوگیری از تعلق جرایم مالیاتی صورت پذیرفته و مرکز ارتباط مردمی و پاسخگویی تلفنی 1526 نیز به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سئوالات و شبهات مودیان محترم می باشد.
آقای پاک گهر ضمن اشاره به اهمیت ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی گفت: شرط برخورداری از هرگونه معافیت و تسهیلات مالیاتی و عدم تعلق جرایم قانونی ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر بوده و جا دارد از کلیه مودیان محترم خصوصا اصناف و کسبه محترم که در مهلت قانونی نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود اقدام نموده و همچنین کلیه مردم شریف استان و مسئولین محترم که اداره کل امور مالیاتی استان را در تمامی مراحل فعالیتها و اقدامات و ارائه خدمات مناسب و در خور شأن مردم استان همراهی و مساعدت می کنند، تقدیر و تشکر می گردد.
در ادامه آیت ا... عبادی نماینده محترم ولی فقیه در استان خراسان جنوبی ضمن سلام و درود به محضر رهبر معظم انقلاب و رهبر مسلمین جهان و همچنین درود و سلام به روح پرفتوح امام خمینی (قدس سره) و آرزوی توفیق برای کلیه کارکنان و خدمت گذاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گفت: کلیات و موارد مطرح شده از برنامه های در دست اقدام و یا اجرا شده درست است، اما باید به مسائل و موارد مطرح در جامعه و حوزه میدانی نیز دقت شود. بشر ناچار است زندگی اجتماعی داشته باشد و باید با حفظ همه ارزشهای شخصی و خصوصی بداند که اشخاص در دامن جامعه زندگی و فعالیت می کنند.
به ظاهر همین است که افراد با فکر و اندیشه و تلاش و کوشش تولید می کنند، تحصیل می کنند و زندگی می کنند، این یک بعد قضیه است. این کارگاه، کارخانه، بخش خصوصی و سایر بخشها است که اشخاص در آن کار می کنند. اما این امکانات و امنیت و حمل و نقل و ... اموال شخصی نیست و هر فرد باید درآمد و تولیدی را که دارد در چرخه جامعه بدست آورد; بنابراین نمی­شود امور جامعه را فراموش کرد. مسلما بخش قابل توجهی از درآمد به جامعه بر می گردد که شما اسم آنرا مالیات می گذارید که آن هم باید خرج جامعه بشود و جامعه پویا و فعال باشد و هرچه بیشتر زمینه کار و تلاش و کوشش و تحصیل بخش خصوصی فراهم شود، این دو به هم کمک می کنند و همه یکی هستند; کلیات این قضیه درست است.
مالیات یک مسئله معقول و مشهور است، انشاء ا... بتوانیم از ذخایر خدادادی به درستی استفاده و آنها را برای نسلهای بعد حفظ کنیم و جامعه را از طریق مالیات اداره کنیم و این ایده خوبی است. اینکه روز به روز میزان مصرف نفت و مواد خام کم شده و سهم مالیات بیشتر شود و از طریق مالیات جایگزین شود حرف خوبی است; اما در صحنه میدانی به چیزهای دیگری برخورد می کنیم.
آیت ا... عبادی ضمن اشاره به برخی مسائل و مشکلات منعکس شده از سوی رسانه ها مانند واردات اجناس قاچاق، نداشتن درآمد برخی از کسب و کارها، ورشکستگی و تعطیلی برخی از کارخانه ها و شرکتها، نبود سرمایه گذاری مناسب، رکود اقتصادی و همچنین عدم پرداخت مالیات از سوی افراد با حقوقهای نجومی و افرادی که اختلاس می کنند گفت: به این صورت نمی توان مالیات را جایگزین نفت و منابع طبیعی دیگر نمود. باید راههای درآمد مردم حساب شده، روشن و استاندارد شود، کارخانه ها راه افتاده، از سرمایه گذاران پشتیبانی شود تا درآمد داشته باشند و بعد هم این ایده جایگزینی مالیات عملی شود. از سوی دیگر سازمانها و وزارتخانه ها از مجموعه درآمدی که بدست می آید، باید در مصرف خود دقت کنند و درست مصرف کنند و از مصوباتی که هزینه های آنها سر به فلک می زند و باعث اسراف و تبذیر و ولخرجی پول بدست آمده می شود خودداری کنند.
ایشان ادامه داد: ما با هم یک خانواده هستیم و با هم زندگی می کنیم و باید جامعه را سر و سامان داده شده به نسل آینده تحویل بدهیم و خارج از گزارشات رسمی نقاط قوت را پشتیبانی و جلوی نقاط ضعف را بگیریم. ما سوار یک کشتی هستیم و باید در آینده این کشتی به دست فرزندان ما سپرده شود و آنرا غرق نکنیم.
آیت ا... عبادی درخصوص دغدغه ها و منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) گفت: از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اقتصاد مقاومتی بارها و بارها خصوصا در سالهای اخیر مورد تأکید قرار گرفته است و معظم له بیان نموده اند که خود را در مقابل دشمن تقویت کنید. متخصصین فن نیز روی این قضیه تأکید دارند که باید اقتصاد خود را مقاومتی کنیم تا دشمن به ما طمع نکند و الا همه چیز به باد می رود.
ایشان گفت: همه کوشش کنیم کارها انشاا... بر اساس واقعیتها به گونه ای تنظیم شود که کلیه امور را سالم به نسلهای بعد از خود تحویل بدهیم; اینها شوخی بردار نیست. هرکس در هر پست و مسئولیتی که هست، این جایگاه بوسیله این مردم عزیز به او واگذار شده و تا جایی که می تواند باید نسبت به این جایگاه و حفظ در امانت و صداقت در کار و اینکه کار علمی باشد نه گزارشی تلاش نماید و کاری کنیم که دشمن هم امروز از ما قطع امید کند و هم فردا. هرچه ما دردها و مشکلات را پنهان کنیم و چاره ای برای آن نیندیشیم، بالاخره دشمن آنرا پیدا کرده و عواقب آن یا به ما می رسد و یا به نسلهای آینده.
نماینده محترم ولی فقیه در پایان ضمن دعای خیر برای کلیه کارکنان ادارات امور مالیاتی و همه مسئولین و خدمتگزاران به اسلام و انقلاب گفت: حیف است با توجه به کشور و جایگاهی که در دنیا دارید، شما در دنیا قابل قبولید و امروزه دیگران در کشورهای دیگر پای شما خون خود را می دهند و خود ما نباید نسبت به آن کم توجه باشیم. جزئیات مسائل و قضایا پیش شما است و کار تخصصی شما است و همان مقداری که باید ابعاد مثبت قضیه را تقویت نمایید، موارد ضعف که تجدید نظر و پیگیری می خواهد را درمان کنید.

تاریخ خبر: 1396/04/21
کلمات کلیدی: اقتصاد مقاومتی نماینده ولی فقیه 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی