فرهنگ مالیاتی و اقتصاد مقاومتی دو روی یک سکه
چاپ مطلب

فرهنگ مالیاتی و اقتصاد مقاومتی لازم و ملزوم هم هستند. تا دغدغة اقتصاد مقاومتی در جامعه رخنه نکرده باشد، تحقق فرهنگ مالیاتی در جامعه، دور از ذهن خواهد بود.
به عبارت دیگر تفسیر فرهنگ مالیاتی با تفسیر شاخصه های اقتصاد مقاومتی در هم تنیده و این دو عبارت بهم اعتبار می دهند و از آنجا که در اقتصاد مقاومتی بر مقاوم بودن اقتصاد تاکید شده است، توجه و حساسیت به اقتصاد کلان کشور از جمله منابع مالی و ارزی دولت در حوزه هایی غیر از انرژی و نفت و بسط نظام مالیاتی بیش از گذشته احساس می گردد و برای اینکه این حساسیت در بطن جامعه نیز جاری شود ارتقای فرهنگ مالیاتی در جامعه ضروری است.
با نگاهی اجمالی به کشورهای پیشرو در زمینه اقتصاد که از منابع زیرزمینی نیز بی بهره هستند، به نقش مالیات در این دولتها پی خواهیم برد.کشورهایی که با متکی به ملتشان توانستند به غولهای اقتصادی در عرصه بین المللی تبدیل شوند و اقتصاد مقاومتی را به منصة ظهور برسانند.
در کشور ما آنچه مقولة اقتصاد مقاومتی را بیش از پیش دارای اهمیت کرده است، تحریم های اعمالی از سوی قدرت های زیاده طلب بین المللی و ایجاد مشکلاتی در بخش هایی از اقتصاد کشور می باشد که این امر راهکارهای مدبرانه در رقم زدن اقتصادی پویا را برای کشور ضروری ساخت.
از این رو برنامه های اقتصادی کشور سمت و سوی مقاومتی به خود گرفت و صاحبنظران اقتصادی، مالیات را به عنوان درآمدهای عمومی در مسیر اعتلای اقتصاد مقاومتی معرفی کردند و برای رونق این درآمد عمومی نیاز به رونق بخش غیر نفتی اقتصاد است و از آنجا که مالیات یک پایه ای دارد و پایه مالیاتی کل، GDP یک کشور محسوب می شود که نوعی پایه مالیاتی عمومی است، بنابراین اگر GDP اقتصاد یک کشور و به طور مشخص، GDP بخش غیر نفتی آن، افزونی یابد، پایه مالیاتی مستقل از درآمدهای نفتی نیز به مرور افزایش یافته و منجر به افزایش اتکای اقتصاد به درآمدهای مالیاتی و در نهایت تحقق اقتصاد مقا.متی خواهد شد.
با توجه به آنچه در بالا ذکر شد و بر اساس ابلاغیة اقتصاد مقاومتی، دست اندرکاران نظام مالیات برای تحقق نظام مالیاتی کارآمد و دستیابی به توسعة اقتصادی و به دنبال آن اقتصاد مقاومتی، تبیین فرهنگ مالیاتی را سر لوحة برنامه های نظام مالیاتی قرار دادند.
طی سالهای اخیر شیوة مدیریتی نوین نظام مالیاتی که اصل را بر اعتماد و تعامل با مودیان از جمله حذف علی راس مالیاتی، اجرای طرح جامع مالیاتی، برخود قاطعانه با فرار مالیاتی، توافق با اصناف و تدوین مشوق های مالیاتی، حمایت از تولیدی های کوچک و شرکت های دانش بنیان گذاشته است، موجب تغییر نگاه به مقولة مالیات شده است.
اطلاع رسانی شفاف از نحوة هزینه کرد درآمدهای مالیاتی، توسعة شهری و آبادانی کشور، افزایش رفاه و ارتقای سطح آموزشی، میزان مشارکت در پرداخت مالیات را به طرز قابل چشمگیری افزایش داده است و مالیات توانست، تهدید تحریم را به فرصتی مغتنم تبدیل کند و در کنار تمرکز بر مواهب طبیعی، جغرافیایی، نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده و نقش استراتژیکی ایران در منطقه، با پیاده کردن برنامه های نظام مالیاتی، نقش مالیات در اقتصاد کشور را برجسته تر سازد.
در این راه سازمان مالیاتی با هم افزایی مراجع تقلید، ائمه جمعه سراسر کشور، نخبگان و صاحبنظران و سایر سازمانها و ارگانهای بخش خصوصی و دولتی به اعتلای فرهنگ مالیاتی پرداخته است که تحقق 100 درصدی درآمدهای مالیاتی در سال گذشته ماحصل این هم افزایی و ارتقای فرهنگ مالیاتی می باشد.
اکنون که در هفته فرهنگ مالیاتی بسر می بریم، تلاش کنیم تا ضمن ایفای مسولیت قانونی خود در پرداخت مالیات، نقش مالیات در توسعه و آبادانی کشور را برای سایرین نیز تبیین کرده و هریک از ما مروج فرهنگ مالیاتی شویم و تا ایفاگر نقشی در تحقق اقتصاد مقاومتی را بر عهده بگیریم....انشالله


تاریخ یادداشت: 1396/04/19
کلمات کلیدی: فرهنگ مالیاتی اقتصاد مقاومتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی