عوامل موثر بر تمکین صاحبان مشاغل برای پرداخت به موقع مالیات
چاپ مطلب

صاحبان مشاغل که همان اشخاص حقیقی می باشند، طیف وسیعی از جمعیت مودیان مالیاتی را تشکیل می دهند و این یعنی در برنامه ریزیهای مدیریتی، می بایست به این گروه توجه ویژه ای شود.
می توان گفت که بخش اعظمی از مردم که مشغول کار و کسب هستند در راسته صاحبان مشاغل قرار دارند و در واقع گستره این گروه در تمام مناطق کشور و فرهنگ و اقوام مختلف پراکنده است و این موضوع و لزوم ایجاد و افزایش اعتماد این گروه به دستگاه مالیاتی نیازمند بررسیهای کارشناسانه و اتخاذ تدابیر لازم برای جلب مشارکت این تعداد مودیان مالیاتی می باشد.
زمانی که قرار است چرخهای اقتصاد بر پایه مالیات بچرخد و درآمدهای مالیاتی جایگزین درآمدهای نفت شود اهمیت اقدامات لازم برای جلب اعتماد و افزایش مشارکت صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی مشخص می شود.
بی تردید تمکین صاحبان مشاغل از قوانین و بخشنامه های مالیاتی و مشارکت به موقع و ارائه صحیح اطلاعات شغلی خود، به عوامل گوناگونی بستگی دارد که الزامات و ضمانتهای اجرایی قانون و مجازاتهای تعیین شده یکی از آنهاست.
پرواضح است که اختیارات قانونی که به دستگاه مالیاتی تفویض شده است اهرم بسیار قدرتمندی برای اخذ مالیات از تمام اقشار و صنوف است و لیکن تاثیر فرهنگ سازی در جامعه را نباید نادیده گرفت. آنگاه که حقوق مودی رعایت شود و اطلاعات و قوانین مالیاتی و تکالیف و وظایف مربوطه به موقع و با ساده ترین صورت در اختیار وی قرار گیرد فرایندی به نام اعتماد شکل می گیرد که رکن مهم تعامل و تفاهم است.
از آنجایی که مقوله اعتماد و تفاهم در چند سال اخیر سرلوحه سیاستهای دستگاه مالیاتی ومسئولین امر قرار گرفته است لذا اعتنا به امر فرهنگ سازی نیز پررنگ تر شده است. اکنون مسئولین می دانند که سرمایه گذاری در بخش فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ مالیاتی فاکتور مهمی برای تحقق درآمدهای پیش بینی شده مالیاتی است.
از سوی دیگر تسهیل قوانین و اتخاذ تدابیر روز آمد برای مشارکت صاحبان مشاغل در امر پرداخت مالیات گزینه دیگری است که تاثیر چشمگیری در جلب اعتماد این گروه داشته است. تغییر موعد ارائه اظهارنامه صاحبان مشاغل از تیر ماه به خرداد برای جلوگیری از ایجاد استرس و تنش به مودیان این بخش در اثر ازدحام تیر ماه، نمونه روشنی از تصمیم گیری دستگاه مالیاتی برای ایجاد آسایش و آرامش این مودیان است که در واقع گواه روشنی از تکریم و احترام به شان این فعالان اقتصادی است.
اطلاع رسانی گسترده و از طریق ابزارهای مختلف رسانه ای در خصوص تغییر موعد ارائه اظهارنامه صاحبان مشاغل( اشخاص حقیقی ) از تیر به خرداد ماه، تکالیف و حقوق آنان در قانون مالیاتهای مستقیم، مزایای ارائه اظهارنامه و عواقب عدم ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات در موعد مقرر برای جلوگیری از تضییع حقوق این گروه، نمونه بارزی از نقش فرهنگ سازی می باشد.
درخاتمه باید گفت هر آینه حقوق اقشار مختلف جامعه از سوی دولت و نظام رعایت شود بیگمان اعتماد در بطن جامعه شکل می گیرد و همکاری و همدلی مردم و دولت معنا می شود. رسیدن به اهداف پیش بینی شده و فتح قله های سربلندی و سرافرازی محصول اعتماد و عزم ملی است و همسو شدن افکار عمومی با دولت، نتیجه ارج نهادن به حقوق آحاد جامعه است.

تاریخ یادداشت: 1396/03/31
کلمات کلیدی: توسعه پرداخت مالیات 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی