ایجاد واحدهای بازرسی مالیاتی نقطه قوت در قانون جدید مالیاتی
چاپ مطلب

بدون تردید توجه به وضع قوانین و مقررات اقتصادی می‏تواند منجر به ایجاد تحولات ساختاری و بنیادی در نظام اقتصادی کشور شود و در صورت عدم توجه به نیازهای جامعه، وضع مقررات نه‌تنها منجر به تحولات مثبت نمی‏شود، بلکه انهدام پایه‏های اقتصادی کشور را به همراه خواهد داشت.
اما با نگاهی اجمالی به قانون مالیات‌های مستقیم در نظام مالیاتی می‌توان به این واقعیت پی برد که دستگاه مالیاتی کشور در خصوص اهرم‌های موردنیاز جهت بازرسی و ممانعت از تخلفات مالیاتی از سوی اخلالگران اقتصادی، از ابزارها و مواد قانونی مناسبی بهره جسته و به علاج پیش از واقعه اقدام نموده است.
اکنون در قانون مالیات‌های مستقیم که از اول سال ?? اجرا می‌شود، متن زیر جایگزین ماده (???) قانون و تبصره آن شده است. به ‌منظور کنترل دفاتر، اسناد و مدارک مودیان اعم از دستی و مکانیزه باهدف نظارت بر اجرای قوانین و مقررات مالیاتی، واحدی تحت عنوان واحد بازرسی مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‌شود. واحد مذکور حسب ارجاع رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور یا اشخاص مجاز از طرف وی، نسبت به اعزام هیات‌های بازرسی حسب مورد با مجوز مرجع صالح قضایی با عضویت نماینده دادستان یا دادگستری تشکیل می‌شود، به اقامتگاه قانونی، محل فعالیت مودی و محل نگهداری دفاتر، اسناد و مدارک و تجهیزات اعم از دستی و ماشینی (مکانیزه) اقدام می‌کند و کلیه دفاتر، اسناد و مدارک، اطلاعات و سوابق مالی نزد مودیان را مورد بازرسی قرار می‌دهد و یا در صورت لزوم با ارایه رسید آن‌ها را به اداره امور مالیاتی ذی‌ربط انتقال می‌دهد و اداره امور مالیاتی ذیربط مکلف است دفاتر، اسناد و مدارک منتقل‌شده را حداکثر ظرف مدت دو هفته به مودی عودت نماید.
بازرسی دفاتر، اسناد و مدارک و سوابق مالی موضوع این ماده شامل کلیه‌ی دفاتر، اسناد و مدارک و سوابق مالی مربوط به مالیات‌های موضوع این قانون و مالیات بر ارزش‌افزوده است و طبق تبصره (?) ماده ??? این قانون، چنانچه در بازرسی هیات‌های موضوع این ماده دفاتر، اسناد و مدارک و سوابقی حاکی از کتمان واقعیت در مورد مالیات بر واردات کشف شود، مراتب از طریق اداره امور مالیاتی به مراجع قانونی ذی‌ربط اعلام می‌شود و طبق تبصره (?) این قانون نیز مودیان مالیاتی موظف‌اند با هیات‌های موضوع این ماده همکاری لازم را به عمل‌آورند و کلیه‌ی دفاتر، اسناد و مدارک و سوابق مالی و تجهیزات نگهداری اعم از دستی و ماشینی (مکانیزه) و دستورالعمل کار و رمز دسترسی به آن‌ها را در اختیار هیات‏ها قرار دهند. مودیان مزبور در صورت استنکاف، علاوه بر شمول مجازات مقرر در این قانون، از معافیت‏های مالیاتی منابع مختلف درآمدی سال مورد مراجعه محروم می‏شوند.
ایجاد واحدهای بازرسی در سازمان امور مالیاتی یکی از ضمانت اجرایی‌های محکم‌ برای فرار مالیاتی به‌منظور کاهش تکرار این جرم است و با این ضمانت‌های اجرایی جلوی فرار مالیاتی گرفته می‏شود و انگیزه‏ی فرار مالیاتی کاهش پیدا می‏کند.
در خاتمه می‏توان اشاره کرد: وظیفه دولت، وصول مالیات بر اساس قانون است و ایجاد واحدهای بازرسی و اجرای صحیح قانون، سلامت و تحقق عدالت مالیاتی را به دنبال خواهد داشت که بر همین اساس حقوق حاکمیت و مردم پایمال نشده و فرار مالیاتی از سوی کسانی که صاحب ثروت‏های کلانی بوده و ممکن است به‌راحتی قانون را دور می‌زنند به حداقل برسد که درنهایت اجرای آن می‌تواند موجب شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی گردد و اخذ مالیات عادلانه‌تر باشد.
تاریخ یادداشت: 1396/01/30
کلمات کلیدی: نظام مالیاتی قانون جدید مالیاتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی