نقش مالیات در ارتقای جایگاه ایران در جهان
چاپ مطلب

پیشرفت و توسعه هر کشوری، جایگاه و موقعیت آن را در عرصه بین الملل تعیین و تثبیت می کند و به طور حتم، آبادانی و عمران هر کشور میزان رضایت و اعتماد مردم آن کشور را به نظام و دولتمردان رقم می زند.امروزه مجهز بودن به دانش و تکنولوژی روز دنیا و بهره مندی از افراد مجرب و کاردان که توانایی استفاده از این دانشها را داشته باشند تاثیر چشمگیری در پیشرفت و توسعه کشورها دارد. ضمن اینکه داشتن بودجه ای کافی و مستمر برای انجام پروژه ها و طرحهای تعریف شده مهمترین رکن برای اداره هر کشوری است.
در عصر کنونی مقوله مالیات به عنوان یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در توسعه اقتصاد و گسترش تولید و تجارت به حساب می آید. مقایسه درآمدهای مالیاتی با درآمد خالص و سهم مالیات در بودجه جاری هر کشوری، مولفه ای مهم و قابل اعتناست.
در دنیای فعلی بالا بودن سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه و نقش آن در داشتن اقتصادی سالم و پویا، معیار اصلی پیشرفت و رشد هر کشوری می باشد.تعیین جایگاهی دقیق برای مالیات در چرخه اقتصاد، مسیری است که کشورهای توسعه یافته طی کرده اند و همین امر موجب افزایش نقش مالیات در اداره کشور شده است.با نگاهی به آمار کشورهای مختلف در می یابیم که سهم مالیات در درآمد ملی کشورهای پیشرفته 30 تا 50 در صد و در کشورهایی نظیر کشور ما حدود 20 درصد است.در ایران هم طبق برنامه های دولت قرار شد که نرخ مالیات در بودجه جاری افزایش یافته و با فرهنگ سازی و انجام اقدامات لازم، میزان آگاهی آحاد جامعه از مقوله مالیات و موارد مصرف آن افزایش یابد.
تغییراتی که در قانون مالیاتهای مستقیم صورت گرفته و بسترسازی برای اجرای طرح جامع مالیاتی و اجرای مالیات بر ارزش افزوده از مواردی است که در راستای شفاف سازی قوانین و افزایش میزان اعتماد مودیان و تک تک مردم جامعه انجام شده است.
پرواضح است که ورود به فهرست کشورهای پیشرفته و توسعه یافته، نیازمند بسترسازی و ارتقای فرهنگ پرداخت مالیات در جامعه می باشد تا بدین ترتیب مقدمات اقناع افکار عمومی فراهم آمده و با ایجاد اعتماد متقابل بین دستگاه مالیاتی و آحاد جامعه میزان مشارکت مودیان برای پرداخت مالیات افزایش یابد.
بدون شک، کسب جایگاهی رفیع در دنیا و همچنین به همراه داشتن همیاری و رضایتمندی مردم، اصلی ترین و مهمترین دستاورد زمامداری و حکومت هر کشوری است که در تاریخ دنیا و حافظه ملتها ثبت و ضبط می شود.هر گاه کسب این اهداف برای سردمداران نظام و حکومتی مهم و قابل اعتنا باشد بستر و زمینه سازی برای نیل به آنها صورت گرفته و انجام اقدامات مقتضی سرلوحه امور و نصب العین مسئولین قرار می گیرد.
کلید رسیدن به این هدف، داشتن برنامه ای منسجم و در اختیار داشتن ابزار لازم است .ایجاد سنگ بنای اقتصادی پویا و کارآمد که بتواند فشارهای لایه های اجتماعی و فرهنگی و توقعات و مطالبات جامعه را تاب آورد نیازمند تزریق بودجه ای قابل اتکا و پایدار است . در کشور ما که درآمدهای نفتی به منزله بازوان اجرایی دولت است هر لحظه بیم آن می رود که با تغییراغت سیاسی و نوسانات قیمت جهانی نفت ،پایه های اقتصاد به لرزه در بیاید و اقتصاد کشور دچار از هم گسیختگی گردد.
در چند سال اخیر که تجربه کافی از نوسانات قیمت نفت که حاصل هم اندیشی دشمنان بیگانه داشته ایم زنگ خطری برای مسئولین و مجریان حکومتی به صدا در آمده است تا هوشیارانه به دنبال راهکاری برای پیشگیری از این فتنه ها باشند. جایگزینی درآمدهای مالیاتی مهمترین دستاورد همیاری و هم اندیشی دولت و ملت برای مقابله با نیرنگهای دشمنان بوده است.
بررسیهای کارشناسی و فراهم نمودن تمهیدات لازم برای افزایش مشارکت مودیان در پرداخت مالیات، سر خط تلاشهای مسئولین نظام و دستگاه مالیاتی با هدف پررنگ کردن نقش مالیات به عنوان اهرمی قدرتمند در گردش چرخهای اقتصاد و اداره کشوردر سنوات اخیر بوده است.در سالهای اخیر تلاش برای اجرای قانون مالیات برارزش افزوده و طرح جامع مالیاتی به عنوان دو طرح عظیم ملی، به ثمر نشسته و قانون مالیات برارزش افزوده چند سالی است اجرا شده و طرح جامع مالیاتی نیز مراحل پایانی اجرا را پیش رو دارد.
نتیجه این دو طرح ، ایجاد تحولی شگرف در سیستم مالیاتی به لحاظ شفاف سازی در اقتصاد و تسریع و تسهیل در انجام امور مالیاتی شده است. همین امر موجب رونق کسب و کار و افزایش تولید و شکوفایی اقتصاد گردیده و توجه سرمایه گذاران را به کشور ما معطوف کرده است. تمامی این موارد، رشد و ارتقای جایگاه ایران در ابعاد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی در سطح بین الملل و کشورهای در حال توسعه را درپی داشته و چشم انداز وسیعی از موفقیت و سربلندی را برای کشورمان نمودار می سازد.
نتایج پر بار و درخشانی که حاصل شده، نشان از غیرت و تعصب ملت فهیم ایران و عزم ملی و وفاق همگانی برای همراهی با حکومت منتخبشان می باشد.باید گفت هم اکنون ایران در بین کشورهای همطراز، مقام و جایگاه مهمی در زمینه علمی ،تولید، رونق کسب و کار و تعلیم و تربیت نیروهای متخصص و کار آزموده دارد. ملت ایران توانسته جایگاه رفیعی در عرصه بین المللی کسب نماید و یقینا این امر حاصل اعتماد و همکاری مردم و دولت می باشد.


تاریخ خبر: 1396/01/23
کلمات کلیدی: فرهنگ مالیاتی پیشرفت و توسعه 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی