ظرفیت بی پایان مالیات در توسعه زیرساخت های کشور
چاپ مطلب

تقویت و توسعه زیرساخت های شهری موجب رشد و شکوفایی در سایر زمینه ها می شود، از این رو زیر ساخت‏ها مبنا و اساس توسعه هستند و تامین، تقویت و نگهداری آنها از وظایف حاکمیتی دولت است که با بهره گیری از قابلیت ها و ظرفیت های سایر بخش های اقتصادی کشور انجام می شود.
بدون شک، شکوفایی زیرساخت های یک کشور عامل مهمی در ایجاد پویایی نظام اقتصادی و حتی رفاه افراد آن جامعه است. ایجاد و توسعه زیرساخت ها و بسترهای لازم جهت رشد همه جانبه اقتصاد هر کشوری از اصول اولیه و بدیهیات مسلم است. قدر مسلم، دولت برای ایفای نقش خود در این حوزه نیازمند منابع مالی متنوع، با ثبات و پایدار است. در این میان برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت و از همه مهمتر تامین منابع و امکانات لازم چالش بسیار بزرگی است که فرا روی مسئولان و دست اندرکاران جلوه می نماید.
بنابراین نحوه تامین منابع جهت ایجاد و توسعه زیرساخت های کشور اعم از راه ها، فرودگاه ها، بنادر، پالایشگاه ها و ... معضل اساسی و ریشه ای همه کشورهاست. بی تردید، مالیات یکی از مهمترین منابع مهم درآمدی دولت در تامین مالی اجرای زیرساخت های کلان کشور به شمار می رود.
به طور قطع و یقین کشورهایی که در جستجوی منابع پایدار و کلان در راستای نیل به اهداف مورد نظر گام بر می دارند، نگاه راهبردی به مقوله مالیات و درآمدهای مالیاتی خواهند داشت. بی شک مالیات به عنوان منبع عظیم درآمدی با دارا بودن ظرفیت ها و پتانسیل های بالقوه ای که در تامین منابع جاری و عمرانی کشور ایفا می نماید می تواند تکیه گاه و محل ثقل مطمئنی برای دولتها باشد..
به باور صاحب نظران، مشارکت بیش از پیش مردم در پرداخت به موقع مالیات این امکان را به مسئولین کشور می دهد که با فراغ خاطر و به طور منسجم و گسترده در تخصیص منابع لازم جهت عملیات های عمرانی در اقصی نقاط کشور اقدام نمایند و ماحصل و ثمره نتایج این طرح ها به خود مردم و کشور بازگشته و کام آنان را شیرین خواهد کرد. بنابراین مردم هم خود را در سرنوشت کشورشان در همه زمینه ها و عرصه ها منجمله توسعه اقتصادی و ایجاد زیرساخت های خرد و کلان کشور سهیم دانسته و همین مساله موجب خواهد شد تا به بهترین شکل ممکن ضمن استفاده و بهره مندی از این امکانات و زیرساخت های ایجاد شده به نگهداری بهینه و استفاده صحیح از زیرساخت های مهیا شده توجه و اهتمام ویژه ای داشته است.از طرفی، می بایست پرداخت مالیات به یک باور و تکلیف اقتصادی نهادینه شده در مردم منجر شود، اما از آنجا که یکی از شروط اساسی ایجاد نظام مالیاتی مطلوب، مقبولیت آن از سوی مردم و پرداخت داوطلبانه مالیات است، راهی به جز تقویت فرهنگ مالیاتی نیست چرا که با ایجاد زیرساخت ها و بسترهای فرهنگی مناسب می توان انتظار ترغیب و مشارکت مردم به پرداخت مالیات را داشت.
بی شک، تکیه دولت به منابع ناپایداری همچون نفت که در کش و قوس های بازار جهانی افت و خیزهای غیرقابل پیش بینی و متزلزلی دارد، کاهش یافته و به تبع آن طرح های زیرساختی کشور هم بعلت عدم وابستگی به منابع درآمدی نفتی از کمترین آسیب ها و مخاطرات در امان خواهد بود.
در همین راستا با فرهنگ سازی مالیاتی بیش از پیش در خصوص نقش و جایگاه بی بدیل مالیات در توسعه و ارتقا زیر ساخت های کشور می توان به افزایش سطح مشارکت مردم در پرداخت مالیات و نیل به آرمان های والای انقلاب اسلامی که همانا استقلال و پیشرفت همه جانبه کشور در عرصه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کمک شایانی نمود.

تاریخ یادداشت: 1396/01/10
کلمات کلیدی: توسعه زیرساخت های کشور منابع 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی